2018

19. března 2018

Valná hromada 2018

Při valné hromadě 2018 ukončil Eduard Harant, zakladatel a protagonista Rakousko-české společnosti, na vlastní přání svou činnost v představenstvu jako pokladník. Jeho dlouholetá neúnavná práce byla honorována standing ovation. Nyní je čestným členem společnosti. S jeho zkušenostmi a podporou můžeme samozřejmě i nadále počítat.

7. března 2018

Oslava 100. výročí vídeňské premiéry

opery Jenůfa Leoše Janáčka

Legendární premiéra Jenůfy, opery o třech scénách českého skladatele Leoše Janáčka (1854-1928), se konala v němčině ve Vídni 16. února 1918 v c.k. Dvorní opeře, dnešní Vídeňské státní opeře. Odtud se Janáčkovo dílo šířilo dál po velkých světových jevištích. Leoš Janáček se tímto stal jedním z nejslavnějších a nejdůležitějších českých skladatelů klasické hudby na světě.

V upomínku této kulturní události visí již několik let na vídeňském hotelu Pošta pamětní deska, kterou věnovala Rakousko-česká společnost.

K 100letému výročí byl v Českém centru ve Vídni ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a agenturou CzechTourism pořádán zajímavý večer. Známý literární a hudební vědec em. Univ. prof. Dr. Oswald Panagl, člen čestného komitétu spolku "Přátelé Vídeňské státní opery" držel přednášku "Každý pár musí projít zkouškou v utrpení" a vyprávěl přitom také o svých výzkumech této opery.  

1. března 2018

225. narozeniny Charlese Sealsfielda

V Českém centru ve Vídni se téměř přesně na den oslavily 225. narozeniny tajemstvími obklopeného spisovatele a autora cestopisů Charlese Sealsfielda. Dva znalci Sealsfielda, prof. PhDr. Jiří Munzar, CSc (Masarykova univerzita v Brně) a mimořádný prof. Mag. Dr. Wynfrid Kriegleder (Vídeňská univerzita) přednesli zajímavé přednášky, okořeněné živou recitací textů ze Sealsfieldových děl bývalého uměleckého ředitele Divadelní společnosti Nestroy, herce a autora Gottfrieda Riedla. Večerem prováděl ředitel Českého centra, pan PhDr. Mojmír Jeřábek.

Kromě mnoha návštěvníků byla přítomna také praprapraneteř Charlese Sealsfielda, prezidentka Mezinárodní společnosti Charles Sealsfield, paní Dr. Helga Löber.

Charles Sealsfield, vlastním jménem Carl Postl, pocházel z jihomoravské vinařské rodiny z Popic u Znojma. Jeho rodný dům se podařilo pod záštitou Rakousko-české společnosti díky kompletní rekonstrukci zachránit a dnes jsou nabízeny po předchozí domluvě termínu prohlídky.

Ke konci narozeninové oslavy měli přítomní hosté možnost si vychutnat jihomoravskou atmosféru sklenkou tamního vína a domácími obloženými chlebíčky.